Zaznacz stronę

Recenzja pierwszej książki autorki najpopularniejszego bloga kulinarnego o tematyce roślinnej, Marty Dymek.

Wszystko zaczęło się około 10 lat temu, gdy nastoletnia Marta przeszła na wegetarianizm. Owocem jej samodzielnej i skrupulatnej pracy jest książka z przepisami roślinnymi wydana po raz pierwszy w styczniu 2014 roku w Warszawie, przez Wydawnictwo Dwie Siostry. O ogromnym sukcesie świadczyć może chociażby sześciokrotny dodruk Jadłonomi.

Marta Dymek była jedną z pierwszych a może i pierwszą, która zmieniła sposób myślenia o kuchni w kraju rosołu z okami  i kotleta schabowego.  Już od 7 lat prowadzi bloga, gdzie temat weganizmu u początków pracy autorki dopiero w Polsce raczkował. W 2013 roku Jadłonomia otrzymała nagrodę w kategorii Kulinarny Blog Roku, a owocem tego wyróżnienia jest niniejsza książka.

Co zaskoczyło mnie pozytywnie gdy po raz pierwszy ujrzałam książkę na półce w księgarni? Jej rozmiar. To tomiszcze sporych gabarytów, o 280 stronach papieru o grubej gramaturze, pięknie wydane poligraficzne z solidną oprawą introligatorską. Okładka jest bardzo prosta i przejrzysta, a zarazem żywa i pobudzająca zmysły- zachęca aby zajrzeć do środka.

Recenzowanie książek kulinarnych nie należy do łatwych zadań. Po pierwszym przeglądnięciu książki, oczarowana magią papieru, pięknymi zdjęciami i przyjemnym dla oka fontem, musiałam pozytywne doznania przecedzić przez sito obiektywizmu aby móc dokonać rzetelnej oceny.

Autorka na wstępie rozwiewa wątpliwości czytelnika odpowiadając na pytanie czym jest weganizm. Wylicza co jest trzonem kuchni pozbawionej mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, a także przekonuje, że sztuka kulinarna przez nią promowana jest bardzo prosta i nie wymaga ogromnych nakładów finansowych.

Znający bloga- w tym również i ja- mogli mieć obawy co do zawartości książki. Byłam bardzo mile zaskoczona gdy odkryłam, że 2/3 przepisów to zupełnie nowe propozycje, nigdzie wcześniej przez autorkę nie publikowane. Książka podzielona jest na 12 tematycznych rozdziałów: bulwy i korzenie, kapusty, cebule, czosnek i por, liście i zioła, dynie, pomidory, papryki, bakłażany, warzywa zielone, grzyby, warzywa strączkowe, tofu i tempeh, bakalie, nasiona i zboża oraz przepisy podstawowe np. bulion warzywny, domowy ketchup, puder buraczany lub marchewkowy. Prawie każdy z przepisów opatrzony jest dużym zdjęciem potrawy, które zdecydowanie działa na zmysły.

Co wyróżnia dane przepisy? Prostota. Wszystko jest opisane przystępnym językiem, w klarowny sposób. Nie wymagane są od odbiorców zdolności rzędu szefa kuchni pięciogwiazdkowej restauracji. Każdy z przepisów poprzedzony jest jedno, dwu zadaniowym wprowadzeniem autorki. To krótka charakterystyka dania, gdzie znalazłam również osobiste odwołania Marty do pierwszego spotkania z przepisem. Strona podzielona jest na dwie kolumny – po lewej lista składników, po prawej sposób przygotowania dania. Poniżej umieszczone są praktyczne porady od autorki. Przepisy zostały przetestowane w domowych warunkach kilkukrotnie i przekazane tak, aby nawet osoby z małym doświadczeniem kulinarnym wyczarowały w swojej kuchni niebanalne dania. W dodatku na wstępnie zawarte są informacje między innymi o potrzebnych akcesoriach kuchennych; chcąc przygotować danie z przepisu Marty Dymek nie ma potrzeby zakupu nowych sprzętów AGD i wyposażenia kuchni. Wystarczą noże, garnki, blender, kuchenka i piekarnik. A przede wszystkim otwartość na nowe doznania smakowe. Bo bez dwóch zdań będziecie bardzo zadowoleni i ręczę, że rozkochacie się w kilku przepisach a kto wie czy i nie w kuchni roślinnej.

Z mojego punktu widzenia trochę za mało jest przepisów na słodkości. Aczkolwiek braki w książce można uzupełnić na blogu Jadłonomi. Zdecydowanie warto pokusić się o zakup niniejszego tytułu, gdyż rozszerza on kulinarne horyzonty. Jadłonomia jest dla każdego, kto chce spróbować trochę zaszaleć w kuchni. Zarówno do zagorzałych zwolenników mięsa, którzy mają odwagę odkryć nowe smaki jak i dla osób pragnących zdrowiej się odżywiać. Zarazem początkujący wegetarianie i weganie a także osoby od lat rozkochane w kuchni roślinnej odkryją wiele inspiracji. To uniwersalna biblia, która zostanie dla następnych pokoleń.